Area M and Maryland Volleyball Tournaments 2017
We Are Very Proud Of Our Athletes!

Play Slideshow  ||  Pause Slideshow

Previous Slide  ||   Next Slide       

The Special Olympics York County White Roses volleyball teams participated in the 2017 Area M Special Olympics Volleyball Tournament on September 17. They also participated in the Maryland Tournament on September 30.

The following athletes competed in the Area M Tournament:

Patrick Lee, Scott Johnson, Wyatt Bowman, Tony Piermatteo, Gary Gaver, Corey Markle, Delcie Boyd, Owen Hess, Alex Mazurek, Teresa Albers, Brianna Sanders, Marshall Geesey, William Markline, Tricia Ellis, Colt Day, Mark Ferguson, Jedd Poff, Troy Heonstine, Michael Plappert, William Underwood, Joel Stein, Greg Sendbeil, Adrianna Vellon, Robert Aulen, Landon Roenigk, Steven Busler, Dan Schultheiss, Paul Bowman, Todd Heiland, Tricia Jarrett

The following athletes competed in the Maryland Tournament:

Scott Johnson, Wyatt Bowman, Gary Gaver, Corey Markle, Delcie Boyd, Mark Wilking, Owen Hess, Alex Mazurek, Teresa Albers, Brianna Sanders, Marshall Geesey, William Markline, Tricia Ellis, Colt Day, Mark Ferguson, Jedd Poff, Troy Hoenstine, Michael Plappert, Wayne Mummert William Underwood, Joel Stein, Greg Senkbeil, Adrianna Vellon, Robert Aulen, Landon Roenigk, Dan Schultheiss, Paul Bowman, Todd Heiland, Fred Gerrick, Ryan Leathery, Victoria Seitz, Josh Zeigler

Congratulations to our volleyball athletes!



2017 Pennsylvania Central Fall Sectionals
We Are Very Proud Of Our Bocce Athletes!

On Sunday, September 24th, 2017 Special Olympics athletes from 18 counties competed in Pennsylvania Central Fall Sectionals held at Juniata College. Pictured above is our York County Special Olympics Bocce team.

From left to right – Jimmy Smith ( Gold in Division 5), Allen Wargo (Bronze in Division 14), Jenny Laudeman (4th in Division 4), Rachel Livelsberger (Gold in Division 5), Dan Landis (Bronze in Division 14), Trent Bupp (Bronze in Division 7), Kristen Landis (Silver in Division 5), Steve Aldinger (Silver in Division 5), Michael Plappert (Bronze in Division 7), and in front – Noah Rinehart (4th in Division 4).

Congratulations to our bocce athletes!


E-mail: info@specialolympicsyorkcounty.org